Adana'yı Keşfet
Sahip olduğu coğrafyası, onu çevreleyen Toroslar, zengin kılan Çukurova, bereket dağıtan nehirleri ve sıcaklardan koruyan yaylaları ve birbirinden lezzetli tatlarıyla eşsizdir Adana..
Sahip olduğu coğrafyası, onu çevreleyen Toroslar, zengin kılan Çukurova, bereket dağıtan nehirleri ve sıcaklardan koruyan yaylaları ve birbirinden lezzetli tatlarıyla eşsizdir Adana..
 
Dünya'nın  Hala Kullanılan En Eski Köprüsü-Tarihi Taş Köprü 

Adana Taşköprü’yü 3500 yaşına taşıyan bu tez, bence de doğru olabilir. Ama diyelim ki doğru değil, inşası ile ilgili en yeni tarih bile (M.S.4.yüzyıl) Taşköprü’yü 1700 yaşına taşımakta ve köprünün “Dünyanın hala kullanılan en eski köprüsü” unvanını almasını sağlamaktadır.

Ama bir doğru var ki, Adana’nın ortasında, Seyhan Nehri’nin iki yakasını bir araya getiren Taşköprü, dünyanın en uzun yaşayan köprülerinden biridir. Belki de en uzun yaşayanıdır.

İsterseniz bir yol efsanelerin gerçeküstü anlatılarından sıyrılıp, tarih biliminin belgeleri arasında Adana’nın Taşköprü’sünü arayalım. 

BELKİ DE 3500 YILLIK

Köprünün yapılış tarihi  hakkında farklı görüşler bulunmakta…

Adana Taşköprü’yü 3500 yaşına taşıyan bu tez, bence de doğru olabilir. Ama diyelim ki doğru değil, inşası ile ilgili en yeni tarih bile (M.S.4.yüzyıl) Taşköprü’yü 1700 yaşına taşımakta ve köprünün “Dünyanın hala kullanılan en eski köprüsü” unvanını almasını sağlamaktadır.

Toroslar, Çukurova Dünyanın Merkezi-1 (Verimli Hilal Ve Üçüncü Delta)

Konumuzun öznesi, dayanağı Toroslar, her şeyden önce bir kült merkezi. Onun ayrılmaz parçası, bileşeni Çukurova, Çukurova kıyıları ise milyonlarca yıl öncesinde oluşmuş, hâlâ gizemi çözülememiş doğal olgulara sahne oluyor.

Şimdiye değin, ele geçirilen bilimsel bulgulara, kanıtlara göre göksel arketip arayışındaki insanlar eskiden yüksek dağlara kutsal anlamlar yüklüyorlardı. Böylece yanıtını aradıkları “dünyanın/evrenin merkezi” ya da “göğün kapısının nerede olduğuna ilişkin sorulara kutsal kabul ettikleri yüksek dağa/dağlara bakarak yanıt arıyorlardı. Onlara göre dünyanın merkeziyle göğün kapısı hemen yanı başlarında bulunan dağın doruklarındaki kozmik bölgedeydi.

(Verimli- Bereketli- Hilal dünyanın tarım yapılan ilk alanları)

Bugün Göbekli Tepe’yle Tatarlı Hüyük kazıları insanoğlunun ezberini bozacak niteliktedir. Ele geçirilen bulgular bu bölgenin bir zamanların Amerika’sı, Avrupası olduğunu gösteriyor. Verimli Hilal’in bir ayağı Ortadoğu’nun kuzeydoğusunda, Mezopotamya’da (1. Delta), öbür ayağı da Ortadoğu’nun güneybatısında, Mısır’da, Nil deltasındadır (2. Delta),,

Çukurova’yla Toroslar (3. Delta) ise Verimli Hilal’in kuzeybatı yayında yer alıyor. Bu durumda, insanoğlunun uygarlık serüveninde Mezopotamya’ya 1. Delta, Mısır’a/Nil’e 2. Delta, Çukurova’ya da 3. Delta demenin hiçbir sakıncası yok bize göre. Konuya bilimsel verilerle 10-12 bin yıl öncesinden yaklaşıldığında Çukurova’nın Ortadoğu’daki üç önemli deltadan biri olduğu görülür.

Aynı zamanda kültürü ve tarihi bir arada barındıran yeryüzünün en eski Açık hava müzesi, 10-12  BİN YILLIK TARİHİ OLAN TARİHİ TEPEBAĞ HÖYÜĞÜ, DÜNYA’nın EN ESKİ KONAĞI- 600 YILLIK RAMAZANOĞLU KONAĞI, –ULU CAMİ –ATATÜRK'ün EVİ  ve  Adana’nın değerlerini bulabileceğiniz içinde Sinema -Bowling Salonu - Hediyelik Eşya bulunduran, 5 bölümden oluşan ARKEOLOJİ-MOZAİK-SİKKE–TARIM–KENT –HEDİYELİK EŞYA TÜRKİYE’nin en büyük müzesi ve Sinema Müzesi ziyaretçilerini bekliyor.

İlk etapta ARKEOLOJİ –2. ETAPTA MOZAİK ve SİKKE bölümleri açılmış bulunmaktadır.3. Etapta TARIM- KENT VE HEDİYELİK EŞYA BÖLÜMLERİ 2 sene içerisinde tamamlanacaktır.

Öğrencilere TÜRKİYE’nin  her müzesinde geçerli olan 1 yıllık Müze kart  30 TL, sivillere 70TL dir. Müzeye sivil tek giriş 10 TL öğrencilere 5 TL dir.

Zengin mutfağının yanı sıra dünyaca ün yapmış leziz Adana Kebabı, şalgam suyu ve özellikle yaz aylarında bici bicisi ile Adana lezzetlerine doyamayacaksınız.

Adana'nın İlkleri 

A) Anadolu tarihi denilince helenestik dönemle başladığını düşündüren yanlış bir kanı hâkimdir. Hatta dünya uygarlığının da Yunanlılarla birlikte başladığı düşünülür her nedense… Konuyu tıp dünyasına indirgersek bu sanının yansımasına orada da rastlarız. Sanki dünya tıp tarihi doktorların adına  yemin ettikleri Hipokrat ile başlamış gibi bir kanı vardır hep.

Hâlbuki dünya uygarlık tarihini yakından incelediğimizde, Anadolu'da Helenistik dönemden tam iki bin yıl daha eski bir medeniyetin 4000 yıllık Hatti-Hitit Uygarlığının olduğunu görürüz.

B) 4000 Yıl Öncesinin Vatikan'ı

Çorum Hattuşaş ve Çukurova'da yapılan arkeolojik araştırmalar, bu uygarlığın önemini ortaya çıkardığı gibi,(günümüzde Çukurova dediğimiz)Adana-Hatay-Mersin-Osmaniye bölgesinde Kizzuwatna Krallığı diye isimleşen, Hitit İmparatorluğu içinde federatif bir krallık olarak yer alan, bir krallığı da işaret eder. Kizzuwatna Krallığı günümüz Vatikan'ı gibi ordusu olmayan bir krallıktır. Kaba gücün çok önemli olduğu o yıllarda bile, hiç ordusu olamayan diğer federal krallıklardan ve merkezi imparatorluktan  saygı görmüştür. Bu saygının nedeni ise; krallığı, her biri birer doktor (iyileştirici)olan rahiplerin yönetiyor olmasıdır. Bu rahipler, bitki ve hayvan (özellikle de kuş) etinden ilaç yapıp hastalıklara çare buluyorlardı. Ve o zamanın tüm dünyasından, çok sayıda hasta Adana'ya bu rahiplere tedavi olmaya geliyordu.

Kizzuwatna Krallığı'nı aynı zamanda doktor olan rahipler yönetirdi

C) İlk Sağlık Turistleri Adana'ya Geldi

Bulunan yazılı kanıtlar Hitit İmparatoru Muvattalli'nin ve oğlu Urhiteşup'un Adana'ya tedavi için geldiklerini göstermektedir. Bu belgeler, sağlık için seyahat etmeyi anlatan en eski belgelerdir. Buna dayanarak tarihte ilk sağlık turizmi hareketi Adana'da doğmuştur diyebiliriz. Hatta aynı dönemin Mısır Firavunu İkinci Ramses de, Kizzuwatnalı rahiplerden şifa dilemiştir. Bu kadar eski bir tıp geleneğine sahip Adana, tıp-sağlık konusundaki önemini daha sonraki yıllarda da sürdürmüştür.

D) Tarihin İlk Hastanesi Adana'da Açıldı...

E) İlk Organ Nakli Adana'da Yapıldı

Daha sonraki yıllarda Hipokrat takip ettiği hastalarla ilgili notlar tutmuş ve bu notların kendinden sonraki öğrencilerine geçmesini sağlamıştır. Bilim insanları bu davranışı bilimsel tıbbın doğuşu olarak kabul ederler. Bilimsel tıbbın başlangıcı sayılan Hipokrat'ın açmış olduğu hastane ve tıp okullarından biri de Adana'nın şimdiki Yumurtalık ilçesindeydi (MÖ.500). 

F) Tarihte Ayas

Aueskulapion  adı verilen bu okulların Anadolu'da toplam 3 tane olduğunu, Yumurtalık'ın dışındaki diğer ikisinin Hipokrat'ın memleketi Kos Adası'nda ve Bergama'da bulunduğunu biliyoruz. Yumurtalık'ın tarihteki isimlerinden birinin, Hipokrat'ın annesinin ismi olan Hygea (hijyen kelimesi buradan gelmektedir) olması da, Adana'daki ilk hastanenin işaretlerinden biri sayılabilir. Ve efsane edilen odur ki, ilk organ nakli de Yumurtalık Aueskulapion'unda yapılmıştır.

G) Dünyanın En Eski Tıp Kitabı Adana'da Yazıldı

Dünyanın bugüne kadar gelebilen en eski tıp ve eczacılık kitabı da  Adana'da yazılmıştır. Bu kitap günümüzden tam 2000 yıl önce o yılların önemli bir Çukurova kenti olan Anavarza'da hekimlik yapan Dioskorides'e aittir. 

H) Materia Medika

Üç cilt halinde yazılmış olan Materia Medika isimli bu kitabın bir cildi madenlerden, bir cildi kuş ve hayvan etlerinden, diğer bir cildi de bitki ve çiçeklerden elde edilen ilaçlardan bahsetmektedir. Üstelik kitapta yazılan bazı formüller hala yöre köylüleri tarafından sağaltıcı olarak kullanılmaktadır.

Lokman Hekim

I) Lokman Hekim

Çukurova'nın böylesine bir tıp geleneğine sahip olmasının nedenlerinden biri yörenin (Özelikle Toroslar'ın) dünyanın en zengin bitki çeşitliliğine sahip olmasıdır. Bu zengin bitki çeşitliliği tıbbi gelişmeyi o kadar çok etki etmiş olmalıdır ki, yörede bitkilerle konuşarak ölüme çare bulduğu öyküleştirilen Lokman Hekim Efsanesi anlatılır. Efsaneye göre Lokman Hekim; bitkilerin dilini öğrenerek ölüme çare bulmuştur ancak, Adana'nın tarihi köprülerinden Misis'in üzerinden geçerken Cebrail Aleyselam'ın çıkardığı bir rüzgâr sonucu aldığı notları Ceyhan Nehri'ne düşürerek, sırrını kaybetmiştir.

İ) Misis Köprüsü

Aslında Lokman Hekim'in binlerce yıldır Çukurova'da faaliyet gösteren Adanalı hekimlerin efsaneleştirilmiş biçimi olduğunu da düşünebiliriz.

J) Dünyanın Sağlık Üssü

Eğer Adana'nın günümüzdeki tıp faaliyetlerine göz atarsak hala faaliyetine devam eden en eski hastane olarak Adana Devlet Hastanesi'ni görebiliriz.1896 yılında bir Kolera Hastanesi olarak kurulan bu hastane sonradan Memleket Hastanesi ismiyle genel sağlık hizmeti vermeye başlamıştır.

Cumhuriyetten sonra da ismi Devlet Hastanesi olarak değişmiştir. Son yıllarda ise kentimiz tarihin içinde olduğu gibi, sağlık alanında yeni atılımlar yapmış, dünya standartlarında çok sayıda hastane ve sağlık ünitesine kucak açmıştır. Adana artık tarihindeki gibi tüm Türkiye ve dünyadan birçok hastanın geldiği, en son tıbbi teknolojinin uygulandığı bir sağlık merkezi konumundadır.  

İNANÇ TURİZMİ.

       

Cumhuriyetten sonra da ismi Devlet Hastanesi olarak değişmiştir. Son yıllarda ise kentimiz tarihin içinde olduğu gibi, sağlık alanında yeni atılımlar yapmış, dünya standartlarında çok sayıda hastane ve sağlık ünitesine kucak açmıştır. Adana artık tarihindeki gibi tüm Türkiye ve dünyadan birçok hastanın geldiği, en son tıbbi teknolojinin uygulandığı bir sağlık merkezi konumundadır.  

14-15-16 Mart Sağlık Festivali –27 Mart- 30 Mart Sabancı Uluslararası Tiyatro festivali

4-10 Nisan Fotoğraf  Festivali  

Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı  5–6-7 Nisan. Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalı.

Havanın en güzel olduğu Nisan ayında yeşeren portakal çiçeklerinin kokusu eşliğinde Adana'da herkesi bir araya getiren neşeli bir sokak karnavalı var: Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı...

     

Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali

1998 yılından itibaren her yıl Sabancı Vakfı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali çerçevesinde çok sayıda yabancı ve yerli tiyatro topluluğu oyunlarını sergilemektedir.

Her yıl düzenlenen ve 1 ay süren tek milletlerarası festival olma özelliğine de sahip festival süresince sergilenen oyunları 20.000'e yakın tiyatro sever izlemektedir. Festival programındaki oyunlar 2005 yılına kadar sadece Adana'da sergilenirken, bu oyunların bir bölümü 2005 yılından beri İstanbul'da Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi'nde de sahneye konmaktadır.

Mart ayında başlamaktadır.

  

Uluslararası Hava Oyunları Festivali

18-19-20 Mayıs 2012 tarihli Adana Uluslararası Hava Oyunları Festivali, çok hafif motorlu hava araçları sınıfında Türkiye'de düzenlenen ilk festivaldir.

 

Mayıs Ayında  Uluslararası Kahvefest    

Adana Kahvefest, interaktif workshoplar, seminerler, akustik konserler, sergi ve bir çok ilgi çekici etkinlikle birlikte tüketici ile buluşturan festivaldir.

Mayıs Ayında  Rock  Festivali 

Bereketli topraklar üzerinde rock rüzgârı devam ediyor.

21 Haziranda karpuz festivali 

Uluslararası Engelli Gençlik Festivali

Her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen konuklarıyla, Adana'da düzenlenen ve renkli görüntülere sahne olan bir etkinliktir.

Eylül  ayında  Uluslararası Dans Sporları Festivali  

Festival, dans etmesini bilmeyip, izlemek ve öğrenmek isteyenlerin de katılabileceği sosyal bir ortamda gerçekleşmektedir.

17 Eylül Altın Koza Film Festivali

Uluslararası Adana Film Festivali veya bilinen adıyla Adana Altın Koza Film Festivali, her yıl Türkiye'nin Adana şehrinde düzenlenen uluslararası film festivalidir.

6-7–8 Ekim ayında Uluslararası Lezzet  Festivali 

Adana Lezzet Festivali, Adana’nın “en” yerel ve “en” geleneksel mutfak kültürünü dünyaya tanıtacak.

Ekim   ayında  Uluslararası Dans Sporları Festivali  

10-11-12 EKİM tarihlerinde Uluslararası latin ve standart danslar TÜRKİYE ŞAMPİYONASI ve WORLD DANCE SPORT FEDERATİON (DÜNYA DANS SPORLARI FEDERASYONU) nun gerçekleştirdiği ve 22 farklı ülkeden dünyanın en iyi dansçılarının yarıştığı WDSF WORLD OPEN LATİN yarışması her sene hiç aksamadan ADANA’DA düzenlenmektedir.

Festival, dans etmesini bilmeyip, izlemek ve öğrenmek isteyenlerin de katılabileceği sosyal bir ortamda gerçekleşmektedir.

Ekim Ayında Adana'nın İlçelerde İlki Bu Yıl Yapılacak Ekstrem Sporlar.

Kuzey Batısında Niğde, Kuzey Doğusunda Kayseri ve Güneyinde Adana ile çevrili Orta Torosların belki de en ihtişamlı zirvelerinden biridir Demirkazık. Aladağların bu bölgesi bitki örtüsü (bitki örtüsü Alpine’dir) ve hayvan çeşitleri bakımından zengin bir çeşitliliğe sahiptir, bu nedenle dağın 54.524 hektarlık bir bölümü 1995 yılında Milli park ilan edilmiştir. Demirkazık bölgesinin bölge turizmine katkı sağlayan yerleşim birimleri olan Demirkazık ve kuzeydoğusundaki Çukurbağ mahalleleridir (köy). Rafting -Treking–Off Road-Cycling

Dağcılar ve trekkingciler için birçok vadi ve zirve bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla Kızılkaya (3771 m) Demirkazık (3756 m), Kaldı (3734 m), Emler (3723 m), Eznevit (3560 m), Karasay (3550 m), Direktaş (3470 m), Küçük Demirkazık (3425 m), Güzeller (3461 m) ve Alaca (3588 m) dir. Vadiler Emli vadisi, Karayalak vadisi, Cımbar vadisi, Narpuz vadisini sıralayabiliriz.

Torosların Aladağlar bölümü 4000 yıl önce Hitit Dağ Yolu'na geçit vermiş

Bu bağlamda, Çukurova’daki kuş cennetlerine değinmeden geçilebilir mi? Her yıl Afrika’dan, Çukurova üzerinden Asya’ya, Avrupa’ya yapılan kuş göçleri, kuşların, Etiyopya’dan, Moritanya’dan, kıta derinliklerindeki herhangi bir yerden getirdiği polenlerin savrulduğu Anadolu’da nasıl çimlendiğinden, kökeninden, anavatanını anlatan öyküler yazmadan olur mu? Bu ara Anadolu diyagonalinin (Anadolu Çatalı) gizemi, gizemleri irdelenmeden geçilebilir mi? Anadolu diyagonali acaba hangi çağrışımlara yol açar bölgeyle ilintili yazılacak öykülerde?

Göçmen kuşlar, vatanları, gezdiği, dolaştığı yöreler söz konusu merkezle ilintilendirilerek anlatılır da, dünyanın birçok yerinden bölgeye gelen göçmenler, geldikleri yerler nasıl anlatılmaz? Her bir etnik grupta sosyolojik derinlikleri olan sayısız öykünün (göçlerin getirdiği öyküler) yazılmayı beklediği ıskalanabilir mi?

Anavarza (Anazarbos) Kalesi.  Anazarbos’a, Roma İmparatorluğu’nun kurucusu Octavianus Augustus tarafından İÖ 19 yılında şehir statüsü verildi.  

Anavarza, Roma İmparatorluğu döneminin ilk 2 yüzyılı boyunca büyük bir varlık göstermemiş, Kilikya başkenti Tarsus'un gölgesinde kalmıştır. Roma döneminde giderek güçlenen ve M.S. 2. yüzyıl sonlarında antik dünyanın dev kenti Tarsus ile Kilikya Birliğinin liderliği için rekabet halinde olan Anavarza, bu tarihten itibaren statüsü yükseltilerek Anadolu'nun en önemli metropolislerinden biri haline getirilmiştir.   Roma imparatorlarından Septimius Severus'un, Pescennius Niger ile yaptığı iktidar savaşı sırasında, Severus'un tarafını tutan kent, Severus’un  Niger'i 194 yılında İsos'ta yenerek imparatorluğun tek hâkimi olmasından sonra ödüllendirilmiş, tarihinin en parlak dönemini yaşamaya başlamıştır. M.S. 204-205 yıllarında Anavarza, İsauria ve Likaonia eyaletlerinin metropolisi olmuştur. Anavarza, M.S.3. yüzyılda birçok askeri ayrıcalık elde ederek "Metropolis" unvanı ve aynı yüzyılın ortasına kadar da 3 kez "Neokoros"luk unvanını almıştır.

1-2-3 Aralık   Uluslararası World Latin Dansları Festivali (WDSF )

12 Aralık Uluslararası Kebap–Şalgam Festivali 

Her yıl Tarihi KAZANCILAR ve BÜYÜK SAAT civarında gerçekleşmektedir.

Tüm kurumlar,  Adana’nın tanıtımı ve kalkınması için hiç bir İNANÇ kaybı olmadan yolumuza devam ettik. Çalışmalarımızın daha da hızlandırmaya devam edeceğimizden emin olabilirsiniz. Bir çok değerli özel çalışmalar  çok kısa bir zamanda ortaya çıkacak olup ( Adana’ya küçük tıp müzesi-ilhan ve Turhan Selçuk evleri restorasyonu –Yazarlar evi, Halet Çambel heykelinin yaptırılması – ADANA ileride kurulacak, BEYKOZ KUNDURA FABRİKASI film stüdyolarında (Kurtlar vadisi pusu-Fetih 1453-Arka sokaklar vs. bu stüdyolarda çekilmiştir.) olduğu gibi, HOLLYWOOD film stüdyoları kurulması planlanmaktadır.(Çukobirlik binası veya göl kenarında bir yer düşünülmektedir.) Tarihi ve Kültürel  turlar için tüm destinasyonlar ALTINORAN  derneği tarafından  hazırlanmaktadır. ADANA -St.PAUL'S KİLİSESİ  -Seyhan nehrinin üzerinde SEYHAN  ve YÜREĞİR  yakalarını birleştiren TAŞKÖPRÜ Dünyanın hala kullanılan en eski köprüsü. Dünyanın en eski konaklarından bir tanesi Ramazanoğlu konağı, St.PAUL'’s KİLİSESİ , TAŞKUYU MAGARASI -St.PAUL’s evi -Yedi Uyuyanlar -BOLKAR dağları –KARAGÖL Dünya’nın endemik SESSİZ Toros kurbağaları (Rana Holtzi)– DARBOĞAZI kayak pisti- VARDA köprüsü- KAPIKAYA kanyonu -KADINCIK barajı-SAİMBEYLİ kelebek vadisi-TOPRAKKAKLE-YILANKALE -KARATEPE– ANAVARZA –KOZAN (SİS) kalesi–ARIKAN konağı –TOROSLAR  endemik çiçekleri–MİSİS antik kenti (lokman hekim hikayesi )YUMURTALIK lagün, Dünyanın 8. Harikası AYNALI GÖL  mağarası (Gilindire) vs.

BEYRUT –KIBRIS - İRAN  –IRAK-ÜRDÜN  ülke misafirleri ,eylül 2018 tarihi itibari ile  Adana’yı ziyaret etmeye başladılar. Ömür boyu sürecek bir operasyon başladığı inancındayız.

Ayrıca 2019 yılında,  LÜBNAN- BEYRUT TURİZM, KÜLTÜR, TARİH, SAĞLIK, RESMİ EVLİLİK, ALIŞ VERİŞ programlarımız başlamış bulunmaktadır. Hedef karşılıklı olarak iki ülke arasında dostluğu ve ticareti arttırabilmektir. 

Tüm yazılı ve görsel medyada (LÜBNAN -ÜRDÜN -KUVEYT-BAE-KATAR-İRAN –IRAK gibi ülkelerde  )Adana–Tarsus – Mersin –Kapadokya tanıtımlarımız devam etmektedir. Web sitesi yazarları–tv ve acenta sahipleri, yetkililerini, acenta blogerları Adana’mızda mı·safir etmiş olup,Valilik resmi sitesi ,TRT-MTV Lübnan TV üzerinden, Adana-Tarsus- Mersin -Kapadokya’nin  tüm dünya'ya tanıtımları yapılmıştır.

Lübnan hava yolları haftada 3 gün uçak seferlerini başlatmış olup (45 dakika ) 90 gün vize ihtiyacı olmadan, seyahat yapma özgürlüğü tanımaktadır.

Spor müsabakaları -sanat etkinlikleri –müzik festivalleri-

Beirut American University of Technology ve Adana  Çukurova üniversitesi kardeş üniversite olarak YÖK tarafından tanındı.

Adana'mızda Turizm açısından ilkler yapılmakta olup, tüm Adana –Tarsus –Mersin esnafı Turizm sayesinde nefes alabilmiştir.

2019  yılı içerisinde Adana’yı Tarsus’u -Mersin'i Kapadokya  ve tüm Dünya’yı  tanıtacak  ÖZEL WEB sitesi çalışmaları yayınlanmaya başlamıştır. www.altinrota.org

Sanata ve Tarihe ,kültüre ve spora vermiş olduğumuz desteklerle Güzel  Adana’mız misafirlerimiz tarafından çok sevilmekte olup, Turizmciler olarak en kısa zamanda istediğimiz doluluğu ve kaliteyi yakalayacağını hissetmekteyiz.

Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Otelimizden Gitmek istediğiniz yerlerin mesafesini öğrenebilirsiniz.

Yer

Araçla

Yürüme

Ziyapaşa

50 Metre

50 Metre

Adliye Sarayı

1.6 Km

510 Metre

Yeni Adliye Sarayı

5.1 Km

5.1 Km

Merkez Camii

2.5 Km

1.14 Km

Arkeoloji Müzesi

1.50 Km

984 Metre

Adana Müze Kompleksi

2.5 Km

2.3 Km

Merkez Park

1.70 Km

1.15 Km

Atatürk Parkı

1.9 Km

722 Metre

Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi

1.6 Km

842 Metre

Optimum AVM

2.2 Km

1.71 Km

M1 AVM

9.8 Km

9.8 Km

Park Adana AVM

2.8 Km

2.6 Km

Esas 01 AVM

2.7 Km

2.5 Km

Taş Köprü

1.9 Km

1.22 Km

Büyük Saat

1.14 Km

1.14 Km

5 Ocak Meydanı

602 Metre

602 Metre

Seyhan Kültür Merkezi

1.1 Km

316 Metre

5 Ocak Stadyumu

2 Km

1.8 Km

Adana Koza Stadyumu

11.5 Km

10.8 Km

Adana Büyükşehir Belediyesi

2 Km

1.5 Km

Seyhan Belediyesi

0.3 Km

250 Metre

Küçük Saat

290 Metre

290 Metre

Çatalan Köprüsü

11 Km

10 Km

Çukurova Üniversitesi

9.7 Km

9.7 Km

Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

15.8 Km

13.3 Km

Balcalı Hastanesi

10 Km

9 Km

Acıbadem Hastanesi

2.4 Km

2.3 Km

Ortapedia Hastanesi

2.4 Km

2.3 Km

Özel Adana Hastanesi

2 Km

1.4 Km

Adana Seyhan Devlet Hastanesi

3.4 Km

2.9 Km

Seyhan Vergi Dairesi

100 Metre

70 Metre

Adana Tapu Dairesi

100 Metre

70 Metre

Lunapark

8.7 Km

8.5 Km

Adnan Menderes Girişi

7.6 Km

7 Km

Marina

11 Km

10.1 Km

Seyhan Emniyet Müd.

1.3 Km

1.2 Km

Gar

2.2 Km

1.8 Km

Otogar

5.9 Km

5.9 Km

Yüreğir Otogarı

3.1 Km

2.7 Km

Hipodrom

9 Km

9 Km

KAYNAK:DR.HALUK UYGUR / RAMADA HOTEL&SUITES  BY WYNDHAM ADANA

 

Konuk odalarımızın her birinde özel banyo, wi-fi, kablo TV bulunmaktadır ve eksiksiz kahvaltı dahildir.

Rezervasyon

: +90 322 455 05 00