Ramada Adana Otel


15 HAZ

Üçüncü Adana Gezi Güzergâhı

Kanyon-Köprü-Şelale/ Doğa –Tarih-Yürüyüş

Bu gezi güzergâhı otobüsle yakın ilçemiz Karaisalı’ya yapılacak bir gezidir. Tam gün sürecek gezide yaklaşık 4-5 kilometrelik (ihtiyari) kolay bir trekking parkuru bulunmaktadır.

Kentimizin hemen yanı başındaki doğal güzellikleri yaşamak, yakın tarihimizde yaratılmış şaheserleri görmek ve Kurtuluş Savaşı’nın bölgemizde geçtiği yerleri hissedebilmek için planlanmıştır. Öğle yemeği Yerköprü Şelalesi’ndeki Orman Dinlenme tesislerinde yenecektir.

Gezinin güzergâhı şöyle olabilir;

1-      Saat 8.00 da hareket... Karaisalı ilçemize varış. Oradan Kapıkaya Kanyonu’na yönelme. Yol boyunca Kurtuluş Savaşı’nın yöremizde nasıl geçtiği, Karaisalı ve Pozantı cephelerinin ilginç hikâyeleri(Örneğin Karboğazı olayı) ve Berlin- Bağdat tren hattı yapılırken Toros Tünelleri ’nin ilginç öyküleri anlatılır.

2-      Kapıkaya Kanyonuna giriş... (Gezi öncesi rahat elbise ve spor ayakkabı giymeleri önerilecektir) Yürüyüş performansı olmayanların şuan düzenlenmiş olan yere kadar, daha iyi olanların ilerdeki şelaleye kadar yürüyecekleri bir rahat trekking yapılır. Kalanların sıkılmaması için orada arabayla getirilen ikramlar sunulur.

3-      Kapıkaya Kanyonundan sonra Tarihi Varda Tren Köprüsü’ne geçilir. Bu köprü dünyanın en yüksekten geçen tren köprüsüdür ve James Bond Filmi burada çekilmiştir. Varda ismi nereden geliyor konusunda esprili bilgiler verilir, çevredeki tüneller gezilir. Daha önce tren geçiş saatleri öğrenilir ve o saatte orada olunursa trenin geçişi zevkle izlenip fotoğraflanacaktır.

4-      Varda Köprüsü’nü gezdikten sonra Kurtuluş Savaşı sırasında önemli çatışmaların olduğu Hacıkırı Tren İstasyonu’na varılır, tarihi istasyon ve Toroslar’ın başladığı ilk tünel gezilir. Tünelin ağzında bulunan yerleşim kalıntılarının ilginç öyküsü, dolayısıyla da tünellerin (Toroslarda 30 dan dan fazla tünel bulunmaktadır) nasıl açıldığı anlatılır.

5-      Bundan Sonraki durağımız Yerköprü Şelalesi’dir. Çakıt (Seyhan’ın kolu) Suyu’nun yer altına girip, 100 metre öteden geri çıktığı doğa harikası bir yer olan Çakıt’ta Orman Müdürlüğü’nün yaptığı ve çok yakında işletmeye başlanacak tesislerinde öğle yemeği alınır.

6-      Yemekten Sonra Karaisalı’ya gelinir. Yarım Saat serbest zaman verilerek alış veriş yapmaları ve ilçeyi tanımaları sağlanır(Karaisalı Bezi meşhurdur)

7-      Çatalan Gölü yolundan geri dönülüp, Kargakekeç civarından Seyhan Gölü kenarına gelinir göl boyunca yol alınır ve göl kenarında bulunan bir kır kahvesinde çay molası verilir. Adanan Menderes Bulvarı ve Dilberler Sekisi güzergâhı ile otellere transfer yapılır.

Bu gezide Kapıkaya Kanyonu’na girip, şelaleye kadar yürüyenlere küçük hediyeler ve yürüdü sertifikası verilebilir. Gelecek Güzergâh Misis-Sirkeli-Kurtkulağı-Yumurtalık

Kaynak:DR.HALUK UYGUR

 

ÜST