Ramada Adana Otel


15 HAZ

İkinci Adana Gezi Güzergâhı

SULARIN DANS ETTİĞİ ŞEHİR; ADANA

 (Bana bir kent anlatınız bir gölün etrafına kurulmuş olsun... Dünyaca böyle kentler çok fazla... Ancak o gölün etrafı yeşil ormanlarla çevrilmiş, suyu da içilebilecek kadar temiz olsun... Tabi ki sayı epeyce azalmış olmalı... Bir de kentin ortasından yüksek debili bir nehir aksın... Üstelik nehrin etrafı da iki taraflı yeşil olsun... Hatta bir de okaliptüs ormanı koyalım. Acaba geriye kaç şehir kaldı? Bence Türkiye’de yok! Dünya2da ise belki bir iki tane. Daha bitmedi... Bu nehir de iki adet iç göl yapsın ve bu göller birer kuş cenneti olsun. Sizce Adana’dan başka böyle bir şehir var mı? Eğer var diyorsanız, bir de köprünün yanına ülkenin en büyük camisini tüm görkemiyle ilave edin... Nehrin üstüne de dünyanın hala kullanılan en eski köprüsünü koyun! Eşsizdir Adana... Dünya’da tektir! Görmeye çok ama çok değer.)

İşte bu geziden amaç bu anlattıklarımı görüp, Adana kültürünü bir başka açıdan yaşamaktır.

Kısmen yürüyerek, kısmen de otobüsle yapılacak bu gezi de bir günlük bir tur olarak düşünülmelidir.

Gezi yine Sabah 8.30 da Kız Lisesi’nden başlayıp, , öğle yemeğini göl kenarında balık yemek suretiyle akşam 15.00 sularında bitirilecektir.

İzlenecek rotayı şöyle tavsiye edebilirim.

1-Otobüsler misafirleri Kız Lisesi’nin bahçesine bıraktıktan sonra, geri almak üzere Merkez Park Komsu Restoran civarına park eder.

2- Seyhan Nehri’nin kenarında toplanılır.

 (Burada Çukurova, Toroslar, Toroslar’dan çıkan üç nehir, bu nehirlerin kısa mitolojileri anlatılır ve misafirlere Taşköprü’nün tahmini yaşı sorulur. En yakın cevabı veren küçük bir hediye kazanır)

3-Bundan sonraki mekânımız Taşköprü’nün üstüdür. Taşköprü’nün üstündeyken, köprü ile ilgili iki kitabeden bahsedilerek (Biri 1800, diğeri yaklaşık 3500 yıllık) köprünün yaşı ortaya konulur ve birinci yarışmamızın galibi orada ortaya çıkar.

Misafirlere şuan dünyanın hala kullanılan en eski köprüsü üzerinde oldukları bildirilir ve gezi sonunda kendilerine dünyanın en eski köprüsünden geçme sertifikası verileceği duyurulur. (Bu sırada Taşköprü’nün niye çok uzun yaşadığına dair efsane nakledilebilir.)

4-Taşköprü’den Sinema Müzesi’ne doğru yürünür. Bu yürüyüş sırasında Tepebağ Höyük’ün önemi anlatılır.

Müzenin şaşırtıcı yanı, içeride olan her şeyin Adana ile ilgisi olmasıdır. Tüm önemli sanatçıların Adanalı olmasını müzede hissedince misafirlerin dikkatleri hemen toplanacaktır. Burada Yaşar Kemal, Abidin Dino, Orhan Kemal, Yılmaz Güney vs. gibi büyük sanatçılarla karşılaşınca birdenbire etkileneceklerini biliyoruz. Eğer misafirler yabancıysa Yılmaz Güney’in yaşam öyküsü, Cannes ödülündeki şaşırtıcı yanlar daha da dikkati çekecektir.

5- Atatürk Evi ziyareti; Bu müzeyi gezerken iki şeyi öne çıkarmalıyız. Birincisi Atatürk’ün en çok ziyaret ettiği kentin Adana olduğu bilgisi ve bunun nedenleri(Çok şaşırtıcıdır. Kurtuluş Savaşı’na Adana’da karar vermesi, Düşmana ilk kurşunun İzmir’de değil de Adana’da atılması, Pazar gününün tatil olmasının Adana’da kararlaştırıldığı vs.)

İkincisi bu konaktan yola çıkarak bir dönem Adanası’nda nasıl bir yaşantı olduğu.

Eğer turistler yerli ise birinci bölüm, yabancı ise ikinci bölüm öne çıkarılarak gezmeye devam edilir.

(Bu iki müzenin gezilmesi, gurubun daha önce görüp görmemesine göre ertelenebilir veya gezilebilir)

 

6- Müzelerden sonra nehir kenarından yürüyerek Merkez Sabancı Camisi’ne gelinir.

Sabancı Merkez Camisi gezilir. Avrupa ve Türkiye’nin en büyük camisinin, Selimiye ve Sultanahmet karışımı bir güzelliğe sahip olduğu aktarılırken, Selimiye’nin niye bir mimari başyapıt olduğu ve Merkez Cami’nin de ona benzer özelliği anlatılır. Caminin matematiksel boyutlarındaki şifreler konu edilerek misafirler şaşırtılır.

7-Merkez Park kısaca gezildikten sonra Komsu Restoran önünde bekleyen otobüse binilir, Fuzuli Caddesi’nden Demir Köprü’nün altından Demir köprü anlatılarak geçilir. (Türkiye’nin en eski demiryolu köprülerinden olan Demir köprü Berlin-Bağdat Demiryolu Hattı’nın önemli bir parçasıdır. Hiç kaynak kullanılmadan sadece perçinlerle inşa edilmiştir)

Demirköprü’den sonra Dilberler Sekisi’ne gelinip, üsteki otoparktan iç gölün fotoğraflarının çekilmesi sağlanır. Bu arada orada yaşayan kuşlar hakkında bilgi verilir ve dünyada Yalıçapkını kuşunun üç çeşidinin bir arada olduğu ender kuş koruma alanlarından biri olduğu gösterilerek anlatılır.

(Vakit iyi organize edilirse Dilber Kafe’de çay içilebilinir)

8- Yine otobüsle Menderes Bulvarı boyunca göl kenarında yol alınırken, gölde yaşayan endemik “Kelebicin Balığı” ile ilgili bilgiler verilir.

9- Çoban Dede Türbesine uğranıp, yüksekten göl seyredilir. Tabi ki bu arada Çoban Dede’nin öyküsü anlatılmalıdır. Bu sırada yörede bulunan Nusayri kültüründen de bahsedilir.

10- Göl kenarında bir restoranda öğle yemeği alınır.

11- Yemekten sonra otobüsle göl etrafı ring şeklinde dönülerek Hekimköy tarafından Üniversite’ye girilir. Bu arada bir kuş cenneti olan göldeki kuşlar izlenecektir.

(Gölün etrafında ring yaparken üzerinden geçeceğimiz Batı Köprüsü’nün -Türkiye’nin en uzun köprüsü- uzunluğunu tahmin etmeleri istenir, en yakın rakamı söyleyene küçük bir hediye sözü verilir)

Üniversite’de bir tur yapılıp, gölü tepeden gören bir kafede çay molası verildikten sonra, Seyhan Baraj setinin üzerinden Dilberler Sekisi’nin aşağıda kalan fotoğrafı çekilir ve otele dönülür.

(Bu gezinin sertifika ve hediyeleri otobüste dağıtılacaktır. Sinema ve Atatürk Müzeleri’nin gezisi bu rota için ihtiyaridir. Çıkarılabilir)

Üçüncü güzergâh ise Kapıkaya Kanyonu, Varda Köprüsü ve Yerköprü Şelalesi’ni içine alan Karaisalı Gezi Rotasıdır. Bu Rotanın ismi; Doğadan Tarihe Adana...

 

Kaynak:DR.HALUK UYGUR

ÜST